W lipcu webmasterzy zaczęli otrzymywać nowy niepokojący komunikat od Google. Powiadomienie to informuje, że Google-bot natrafił na o zablokowane zasoby w CSS i JavaScript.
Google w ostatnim czasie znacznie poprawiło swoje możliwości pod względem renderowania treści stron. Do poprawnego renderowania konieczny jest bezproblemowy dostęp do plików JavaScript oraz CSS. Temat ten jest coraz częściej poruszany np. na hangoutach z Johnem, gdzie wskazuje ewentualne problemy i niebezpieczeństwa dla witryn blogujących dostęp do tych zasobów dla Google-bota.
Aby umożliwić optymalne możliwości renderowania i indeksowania stron zawsze pozwalaj Google-botowi na dostęp do wszystkich plików JavaScript, CSS oraz grafik, które tworzą Twoja witryna, by mógł widzieć to co widzą zwykli użytkownicy. Blokowanie wymienionych zasobów w pliku robots.txt może doprowadzić do uzyskania przez witrynę gorszej pozycji w rankingu naturalnych wyników wyszukiwania.
Powiadomienie to jest skierowane do właścicieli/webmasterów witryn, gdzie wykryto blokowanie CSS/JS w pliku robots.txt. Zapisy te mogą wyglądać w następujący sposób:
Disallow: /script/ Disallow: /css/
lub
Disallow: .css Disallow: .js
Najpopularniejsze systemy zarządzania treścią (CMS) często domyślnie blokują dostęp do tego typu zasobów. Właściciele takich witryn powinni usunąć tego typu zapisy z plików:
Plik robots w WordPress
Disallow: /wp-includes/
Plik robots w Joomla
Disallow: /includes/
Blokadowanie plików *.css oraz *.js, było w przeszłości popularną praktyką skracającą czas ładowania strony dla Google-bota, dzięki czemu był on wstanie szybciej zindeksować większą liczbę podstron.
Pobierz jako Google
Po dokonaniu zmian w pliku robots.txt warto skorzystać z funkcji „Pobierz jako Google” (Google Search Console > Indeksowanie >Pobierz jako Google). Dzięki temu wyszukiwarka szybciej uwzględni wprowadzone zmiany.
Błędne powiadomienia z Google Search Console
Na podstawie informacji od wielu administratorów witryn wiadomo, że wspomniane komunikaty mogą być wysyłane automatycznie do wybranej grupy stron, o wspólnych cechach (np. opartych o ten sam system CMS). Okazuje się bowiem, że po sprawdzeniu pliku robots.txt monitowany problem nie występuje i powiadomienie jest nieprawdziwe.
Jeśli Twoja witryna nie posiada pliku robots.txt lub zawiera on jedynie następującą treść:
User-agent: * Allow: /
To znak, że najprawdopodobniej otrzymałeś powiadomienie bez przyczyny w wyniku błędu Google.
Jeśli twoja witryna oparta jest o CMS (np. WordPress) twój plik robots.txt ma następującą treść:
User-agent: * Disallow: /wp-admin/
to znak, że zablokowano jedynie dostęp do panelu administracyjnego, co również jest prawidłowym rozwiązaniem i nie powinno nas martwić.
Post Googlebot nie może uzyskać dostępu do plików CSS i JS w witrynie – co zrobić? pojawił się poraz pierwszy w Webs TOP.